„Legenda Ducha Gór sięga średniowiecza – jej początki wiążą się prawdopodobnie z pogańskim kultem źródeł Łaby. Był on początkowo personifikacją sił przyrody w tym miejscu, związanym z kultem Świętowita, (Swantewita) któremu składano w ofierze czarne koguty. Podczas chrystianizacji usiłowano wykorzenić dawne zwyczaje, zastępując Swantewita świętym Witem (czes. svatý Vit), którego atrybutem stał się w rejonie sudeckim czarny kogut. Opowieści o Duchu Gór wciąż jednak były popularne. Początkowo był on przedstawiany jako zły duch lub demon. Pierwsze znane przedstawienie graficzne postaci Liczyrzepy pochodzi z mapy Śląska autorstwa śląskiego kartografa Martina Helwiga z 1561 roku. Jest to niezwykły stwór, przypominający nieco jelenia stojącego na tylnych nogach, a nieco może nawet gryfa. Posiada rosochate rogi i diabelski ogon, koźle kopyta, w łapach trzyma wysoki, pionowo stojący kij. Ukazany jest z profilu, z paszczą zwróconą w prawą stronę. Ten wizerunek Ducha Gór jest dziś mało znany, choć powoli powraca i uważniejsi turyści pewnie zwracają na ten motyw uwagę (choćby na biletach do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze). O wiele popularniejszy i bardziej znany jest natomiast inny wizerunek Liczyrzepy – starego mężczyzny, podpierającego się kosturem, czasem w ubraniu myśliwego.”
Kilka słów o Karkonoszach
Karkonosze są najwyższym masywem górskim Sudetów. Głównym Grzbietem Karkonoszy biegnie granica polsko-czeska, przy czym czeska część Karkonoszy jest znacznie rozleglejsza. Z łącznej powierzchni ok. 650 km kwadratowych, w granicach Polski leży około 28% obszaru Karkonoszy.Położona centralnie Przełęcz Karkonoska (1198m) dzieli Główny Grzbiet na dwie części: zachodnią z Wielkim Szyszakiem (1509m), oraz wschodnią z najwyższym szczytem Karkonoszy – Śnieżką (1602m). Na zachodzie Karkonosze oddzielone są od Gór Izerskich Przełęczą Szklarską (886m), a na wschodzie Przełęcz Kowarska oddziela je od Rudaw Janowickich. Karkonosze w znacznej części zbudowane są z tzw. granitu karkonoskiego, który występuje w kilku odmianach, w tym łatwo wietrzejący granit porfirowaty. Charakterystyczne dla Karkonoszy są rozległe zrównania grzbietu, czego najlepszym przykładem jest Równia pod Śnieżką. Do najwyższych szczytów Karkonoszy należą: Śnieżka (1602m), Studnicni Hora (1554m), Lucni Hora (1547m), Wielki Szyszak (1509m), Smogornia (1489m).
Bardzo ciekawym elementem krajobrazu Karkonoszy są niezwykle efektowne formacje skalne. Wymienić należy tu przede wszystkim Pielgrzymy, Słonecznik, Borówczane Skały, Końskie Łby, Trzy Świnki, Czeskie Kamienie, czy też Śląskie Kamienie. W Karkonoszach, co prawda nie tak obficie jak w Tatrach, występują także górskie stawy. Po polskiej stronie leżą Wielki Staw, Mały Staw, nad którym stoi najpiękniejsze schronisko karkonoskie – „Samotnia”, oraz niewielkie stawki na dnie Śnieżnych Kotłów. Dużą atrakcją turystyczną są również wodospady, spośród których najbardziej znane są Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka, obydwa położone w okolicach Szklarskiej Poręby. Dodatkowo w karkonoskich potokach można znaleźć efektowne minerały: kwarce, krzyształy górskie, ametysty (Złoty Potok). Wędrując po Karkonoszach można napotkać tzw. martwe lasy będące następstwem huraganów (wielki huragan z 1966 roku), zanieczyszczeń atmosferycznych i działalności szkodników (wskaźnica modrzewianeczka, kornik drukarz).
Karkonosze stanowią wspaniałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej. Na turystów czeka wiele interesujących miejsc takich jak: Śnieżne Kotły, Kocioł Łomniczki, Czarny Kocioł Jagniątkowski, czy też wcześniej wymienione formacje skalne, stawy i wodospady. Znaczny obszar Karkonoszy wchodzi w skład Karkonoskiego Parku Narodowego. Cały masyw jest gęsto pokryty szlakami turystycznymi, które umożliwiają dotarcie do większości ważniejszych i ciekawszych miejsc oraz szczytów położonych w obrębie pasma. W Karkonoszach panują również bardzo dobre warunki do uprawiania narciarstwa. Znajdują się tutaj liczne nartostrady (przede wszystkim w okolicach Szklarskiej Poręby), a także wyciągi orczykowe i krzesełkowe (na Kopę z Karpacza oraz na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby). W pobliskich Jakuszycach corocznie rozgrywane są masowe biegi narciarskie. Do głównych ośrodków turystycznych należą: położony u stóp Śnieżki – Karpacz oraz Szklarska Poręba, nad którą góruje Szrenica (1362m).
Hotel w Szklarskiej czy nocleg w Schronisku ?
Jeśli lubisz luksus i wygodę to zostań na dole.. jednak pamiętaj ze prawdziwy klimat i duszy gór tam nie doświadczysz. To tutaj z samego rana budzisz się w otoczeniu przyrody.. z okna oglądasz panoramę gór i wychodzisz wprost na szlak górskich wycieczek. Ceny w Schronisku są kilka razy niższe od hotelowych – nocleg na Hali Szrenickiej kosztuje 30-40 zł (dzieci do 12 lat płacą połowę) plus 7 złotych dopłaty za pościel. Na spanie w pokoju z umywalką zapłacimy 45 zł. Troche bardziej wymagający goście mogą skorzystać z apartamentów z własną łazienką i umywalką.
Jesli lubisz przyrodę, świeże powietrze i klimat wysoko-górskich schronisk to wybór pozostaje tylko jeden.
Białe szaleństwo na Hali Szrenickiej
Gdy nocuje się na Hali Szrenickiej, wypoczynek nabiera zupełnie innego wymiaru, niż wtedy, gdy nocujemy na dole, w mieście. Górskie wschody i zachody słońca, przepiękny krajobraz (gdy pogoda łaskawa) przez cały dzień, jak również znakomite możliwości spędzania wolnego czasu w inny, aktywny sposób – to wszystko jest w zasięgu ręki. Pieszo bądź na nartach śladowych można przejść się na Śnieżne Kotły – cudowne krajobrazowo miejsce na głównym grzbiecie Karkonoszy. Zaledwie o 2700 metrów w dół oddalony jest zjawiskowy, 27-metrowy wodospad Kamieńczyka z bufetem i schroniskiem. Tylko około pięciu kilometrów, odnowionym szlakiem, pełnym drewnianych podestów, jest do Jakuszyc – miejsca z najlepszymi trasami do biegania na nartach w Polsce. Można też przejść się (to tylko pół godziny) na czeską stronę, do schroniska Vosecka bouda, gdzie miło posiedzieć przy piecu kaflowym oraz zjeść knedliki z gulaszem i napić się czeskiego piwa. Do Voseckiej boudy docierają ratrakowane narciarskie trasy biegowe Karkonoskiej magistrali, która biegnie przez całe czeskie Karkonosze.