Historia

Historia Schroniska

Historia schroniska sięga drugiej połowy XVIII wieku, kiedy na Hali Szrenickiej stanęła buda pasterska zwana ,,budą Kranicha”, a później 1786 roku Nowa Śląską Budą. W późniejszych latach obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany. W 1975 roku część schroniska została zniszczona przez pożar. Szybko przeprowadzona odbudowa pozwoliła na ponowne otwarcie obiektu już w nastepnym roku

Historia do 2014r  ..Budynek powstał w 1786 roku, otrzymując nazwę Nowa Buda Śląska. W późniejszych latach funkcjonował jako gospodarstwo agroturystyczne. Następnie, jako schronisko, pod względem finansowym miało doskonałe warunki prosperowania, więc już przed II Wojną Światową uznawane było za luksusowy hotel. Od 1947 roku działała tu strażnica WOP, a od 1950 – schronisko PTTK. W 1975 roku obiekt doszczętnie spłonął, jednak już w tym samym roku został odbudowany. Przez blisko 24 lata gospodarzem schroniska był Jan Zieliński, który w 2014 roku zakończył współpracę.

Historia od 2014r

Nowi Gospodarze – Rodzinnie prowadzimy schronisko od 2014 roku,
od 2014 roku i zmiany gospodarza Schronisko na Hali Szrenickiej przeszło szereg napraw i modernizacji, i zmian techlonogicznych. Wyremontowaliśmy łazienki i pokoje. Zmodernizowaliśmy oświetlenie, stołówkę, oraz wprowadziliśmy szereg usprawnień technologicznych min szybki internet dla turystów, panele słoneczne, sauna fińska. Mamy salę zabaw dla dzieci, dwie stołówki oraz taras słoneczny dla turystów dostępny latem jak i zimą.